Registrace

Registrací souhlasím s obchodními podmínkami SVČ Lužánky.

Děkujeme!

Na Vaši adresu jmenouzivatele@poskytovatel.cz byl zaslán potvrzovací email.

Otevřete potvrzovací e-mail a dokončete registraci.

Nevíte si rady?
Zde najdete nápovědu.

Vítejte!

Vaše registrace byla úspěšně dokončena. Výborně! Teď byste si měli zkontrolovat nastavení soukromí a doplnit údaje do profilu. Ok

Nové heslo

Hotovo!

Změna hesla byla úspěšně dokončena
Napište nám
Máte dotaz nebo připomínku?
Využijte náš kontaktní formulář nebo pište na email dotazy@luzanky.cz.
V nutných případech nás můžete kontaktovat na tel. 734 152 858.

(S dotazy ohledně konkrétní aktivity doporučujeme obrátit se přímo na vedoucího či administrativní kontakt - kontaktní údaje najdete na stránce aktivity.)
*
povinné
*
povinné
*
povinné
Zpět

Pro školy a školky 2022/2023

Další info
Pro školy a školky

Osobnosti umělecké - E. A. Poe, K. H. Mácha, A. Dvořák, Nikola Šuhaj

Známá jména, jejich významná díla a silné i inspirující osudy.

věk 2. stupeň ZŠ
SŠ a gymnázia
2. stupeň ZŠ
SŠ a gymnázia
místo Legato - Kohoutovice
termín
    pondělí, středa, pátek cca 9-12 hod
cena 70 Kč (minimum je 15 žáků)
délka programu 3 hod
oblast a téma Drama a divadlo
Historie, vlastivěda, Brno
Literatura - díla a autoři
Drama a divadlo
Historie, vlastivěda, Brno
Literatura - díla a autoři
vyučovací předměty Český jazyk a literatura
Hudební výchova
Český jazyk a literatura
Hudební výchova

Nabízíme jednotlivé programy o těchto význačných umělcích a jejich dílech:

SETKÁNÍ S E. A. POEM - životní příběh autora a jeho odraz v poezii i próze
Námětem programu jsou pohnuté životní osudy prvního z prokletých básníků a jeho tvorba. Žáci budou s pomocí divadelních prostředků interpretovat jeho životní příběh. Seznámí se s některými žánrovými a tematickými oblastmi, které se v umělcově díle objevují, a budou zkoumat jejich možnosti a specifika. Jaké impulsy v básníkově životě vedly jeho tvorbu po cestě tajemna, hororu a morbidity?

K. H. MÁCHA - příběh básně MÁJ
Přiblížení života a díla K. H. Máchy a příběhu Máje a jeho postav s využitím dramatu a divadelních technik. Účastníci vstupují do hlavních postav a rozehrávají klíčové okamžiky.

NIKOLA ŠUHAJ - legenda a skutečnost
Interaktivní seznámení se zbojnickou legendou o Nikolu Šuhajovi z Podkarpatské Rusi.
Účastníci programu se přes hru v roli (interaktivní formou dramatické výchovy) a dalším dramatické techniky posouvají v příběhu, seznámí se s dějovou a tematickou linkou legendy, hlavními protagonisty a jejich motivací pro vzájemné jednání. Klíčové situace příběhu účastníci zažijí prostřednictvím osobního zážitku ze setkání s postavami, hry v roli, improvizace a dalšími techniky.
Program využívá různé zpracování známé legendy - literární předlohu Ivana Olbrachta, divadelní inscenaci Divadla Na provázku Balada pro banditu, televizní film Nikola Šuhaj, muzikál MDB Koločava.

A. DVOŘÁK - NOVOSVĚTSKÁ - cesta do světa
Život a dílo slavného českého skladatele na Zemi i ve vesmíru.
Hrou v roli rozehrávají situace ze skladatelova života. V imaginaci si představují cestu skladatele do USA i zážitky z prvního uvedení jeho slavné symfonie. Na chvíli se také stanou členy i dirigenty pomyslného orchestru.

Lze si vybrat jeden z programů.

Cíle programu:
Přiblížit studentům a žákům E. A. Poa jako osobnost světové literatury, ukázat společenské podmínky, z nichž pramenila jeho tvorba, podívat se na ni optikou dnešní doby, ukázat historické souvislosti i umělecké přesahy do současnosti. Atraktivní seznámení se životem a dílem K. H. Máchy. Tvorba scénických obrazů pro vybrané úryvky básně Máj – dramatizace básnického textu. Seznámení se stavbou dramatu – lyrika versus epika, poezie v divadelním obraze a dramatické situaci. Seznámit se s legendou Nikola Šuhaj loupežník dle předlohy Ivana Olbrachta. Seznámit se s obdobím a místem, kde se legenda odehrává. Uvažování o jednání hlavních postav z různých úhlů pohledu. Hlubší porozumění motivace hlavních postav pro jednání. Zjistit subjektivní, racionální i emotivní postoj účastníků k probírané látce. Program přibližuje život a dílo A. Dvořáka se zvláštním zaměřením na jeho symfonii Z Nového světa. Žáci se zároveň zamýšlejí nad tím, co či kdo reprezentuje naši zemi v zahraničí, a nad hodnotami, které jim do života předali rodiče.


Kontakty

Osobnosti umělecké - E. A. Poe, K. H. Mácha, A. Dvořák, Nikola Šuhaj