Nabízíme dva příběhy v literární podobě, kdy předlohou je dětská kniha s ilustracemi. Děti si formou dramatizace (hry, hraní rolí a situací) zažijí jejich děj, každý z nich v samostatném programu. Lze si vybrat i pouze jeden z nich.
CIZÍ NEBO NÁŠ
Hledání projevů vhodného chování k cizincům. Metaforou a námětem k tomu je literární předloha Žabák a cizinec (autor Max Velthuijs).
Děti se pomocí jednoduchých her a divadelních technik seznámí s bajkou o vesničce zvířátek, kam se jednoho dne přistěhuje cizinec. Zvířátkům se to nelíbí a ošklivě ho pomlouvají. Cizinec se ale chová tak dobře, že se mu podaří zvířátka přesvědčit, aby o něm smýšlela lépe. Všechno nakonec dobře dopadne.
Děti vstupují do rolí zvířátek a ztvárňují a řeší situace, které jim ukazují, jak je vhodné se chovat k cizincům.
LÉTAJÍCÍ DĚDEČEK
Napínavý příběh nejen o babičkách a dědečcích.
Šikovný a nápaditý děda Tomáš je pro děti skvělým kamarádem, a to hlavně ve chvílích, kdy jsou rodiče pryč a děda si s nimi hraje. A všechno by mohlo jít klidně a vesele dál, kdyby...
Děti si přes tento příběh a svou účastí v napínavé dramatické hře připomenou staré lidi ze svého okolí (babičky, dědečky, pratety, prastrýce, sousedy...) a uvědomí si, co všechno pro ně i přes jejich pokročilý věk znamenají.
Program podle literární předlohy Š. Zavřela: Létající dědeček.
Cíle programu:
CIZÍ NEBO NÁŠ - Program rozvíjí dovednost rozpoznat projevy rasové nesnášenlivosti a napomáhá prevenci vzniku xenofobie.
LÉTAJÍCÍ DĚDEČEK
Děti mohou v rámci programu zmapovat mezigenerační vztahy k rodičům, prarodičům. Zamyslí se nad tím, jak vypadá život člověka od narození do smrti a
uvědomění si, co pro nás znamenají a čím nám jsou prospěšní staří lidé.