Romana Latová

		    

romana-latova-portret

“Zážitek z tvorby může být i víc než samotný výsledek.”

Aktivity v Lužánkách

 • kroužky a aktivity zaměřené na keramiku a výtvarnou výchovu
 • výukové keramické programy pro žáky mateřských a základních škol
 • výukové programy pro děti za speciálních škol
 • organizace výtvarně zaměřených akcí pro veřejnost
 • organizace výstav
 • pořádání příměstských táborů pro starší děti a mládež

Kontakt: romana.latova@luzanky.cz, tel. 545 222 070

Já a Lužánky

Romana začala v Lužánkách pracovat po absolvování vysoké školy a z toho již téměř dvacet let svou energii a nadšení věnuje vedení kroužků i jiných akcí na pracovišti Lesná. Na vysoké škole studovala obor výtvarná výchova, ale učit ve škole nechtěla. Víc ji zajímala práce s dětmi, které mají opravdu o výtvarnou výchovu zájem a to v rámci jejich volného času.

Metodický přístup

Práce s hlínou a vytváření keramiky se dá nazvati hrou – hrou se všemi živly. Nelze ovšem pracovat bez rozmyslu, Romana připomíná, že děti i dospělí musí během svého tvoření dodržovat určitá pravidla hry a zejména technické a technologické postupy. Jedině tak je hmota ochotná podřídit se jejich představám a dopřát jim uspokojivý výsledek. Když na pravidla hry s hlínou přistoupí a ztratí strach a ostych se jí dotknout, ohýbat, vrstvit, krájet, spojovat, mačkat, tvarovat nebo zdobit její povrch, pak jsou překvapeni výsledkem. Romana  se svým svěřencům snaží v kurzech ukázat, jak dát hmotě tvar a vdechnout ji život. A jak sama přiznává, nejde vždy jen o konečný výsledek, ale i o vlastní relaxaci během tvoření.

Při pořádání keramických dílen pro dospělé nebo akcí, které navštěvují i rodiče s dětmi se snaží, aby dospělí i děti prožili společný čas příjemně a zároveň smysluplně, aby zažili pocit uspokojení z kontaktu s hlínou i dobrý pocit z vlastní tvorby a jejího výsledku.

Proč ke mně?

Z široké výtvarné oblasti se Romana specializuje zejména na práci v oblasti keramiky, kde se snaží všechny zájemce inspirovat k tvorbě v kladném slova smyslu odlišné od ostatních. Klade důraz na individualitu každého tvůrce ať už malého či dospělého, vede je k tomu, aby v sobě probudili tvořivost a fantazii. A díky kvalitním keramickým pecím v dobře vybavených dílnách na pracovišti Lesná si mohou tvůrci často „sáhnout i na pořádný kus hlíny“ a vytvořit dílo větších rozměrů než jsou jen drobné plastiky.

Inspiraci pro svou práci často hledá v umění našich předků i přírodních národů. Snaží se omezit používání nízko tavených barevných glazur a raději pracuje s kameninou – kvalitní keramikou pálenou na vysoký výpal. Tu pak například kombinuje s jinými přírodními materiály jako je dřevo, ale i se sklem, kovem, provazy či dráty. Usiluje o to, aby na nehlazeném hrubozrnném povrchu vynikla přirozená krása hlíny.

A NĚCO NAVÍC…

Aby tvůrci, kteří navštěvují výtvarné oddělení pracoviště Lesná, mohli představit svou tvorbu veřejnosti, organizuje Romana spolu se svou kolegyní ve spolupráci s Galerií Lužánky pravidelné výstavy.  Z jejího podnětu byla také vytvořena řada profesionálních katalogů ve formě nástěnných- vždy originálně řešených- fotografických kalendářů.

Ale zájmem o keramiku to rozhodně nekončí – Romanu velmi baví vše kolem vaření, stolování a gastronomie vůbec a tak pro starší děti pořádá každoročně příměstský tábor Prostřený stůl, kde spojuje výtvarnou činnost s tvorbou kulinární.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

 • vystoupení v TV (beseda, rozhovor)
 • rozhovor v rádiích
 • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”