Naďa Obrátilová

		    

nada-obratilova-portret

Aktivity v Lužánkách

 • výtvarné kroužky
 • v menší míře keramické kroužky
 • výtvarně zaměřené příměstské tábory pro veřejnost
 • výjezdový výtvarný tábor pro děti z výtvarného kroužku
 • statutární zástupce občanského sdružení Spolek Josefa Šímy
 • zakladatelka a ředitelka Galerie Lužánky

Kontakt: obratilova@luzanky.cz, tel. 602 750 023

Já a Lužánky

Naďa Obrátilová do Lužánek nastoupila již během studií na zkrácený úvazek. V Lužánkách byl tehdy nedostatek výtvarníků, a protože Naďa výtvarnou výchovu studovala, s radostí přijala místo, které jí nabídli. To se stalo těsně po revoluci a ze zkráceného úvazku se nakonec vyklubalo 23 let v Lužánkách.

Naďa vede především výtvarné kroužky pro děti předškolního a školního věku, ačkoliv jak sama říká, někteří nadšenci se jí drží až do dvaceti. V menší míře vede také keramiku pro raný a střední školní věk. Nejvíc Naďu naplňuje radostí, když se mezi dětmi najde někdo, u něhož je na první pohled znát přirozené nadání, a ještě ho práce v kroužku těší. To je pro ni největší odměna.

Nadiným dítětem, na které je po právu hrdá, je Galerie Lužánky, působící při Spolku Josefa Šímy. Galerii spoluzaložila v roce 1992 a dodnes v ní pořádá zajímavé výstavy, přístupné pro veřejnost.

Metodický přístup

Nadin individuální přístup pomáhá dětem pracovat podle toho, jak se cítí a co zvládají. Naďa ale zároveň chce, aby se dítě částečně naučilo podřizovat skupině a bylo schopno spolupráce. Nikdy také nezasahuje dětem přímo do kresby. Nejdůležitější je totiž podle ní právě to, že je to jejich kresba, která je založena na osobním vidění dítěte.

Menší děti vede Naďa k tomu, aby se naučily zvládat základní prvky, které by v daném věku měly umět, protože jedině poté, co zvládnou základy, mohou začít pracovat na nějakém dlouhodobějším projektu. Práce se staršími dětmi ji ale také naplňuje, protože se společně mohou vyřádit právě na zajímavých projektech, které zároveň skupinu stmelují. Příkladem může být nedávné otevírání výstavy o komiksech v Domě umění na kterém se podílely právě starší děti z výtvarného kroužku.

Proč ke mně?

Protože Naďa se ve svém kroužku snaží vytvářet a podporovat v dětech výtvarné sebevědomí a zbavit je nejistoty ve výtvarném projevu. Děti se tak přestanou bát čáry, která jim vznikne pod rukama, a zároveň se naučí se spolupracovat v kolektivu.

A NĚCO NAVÍC…

Když se Nadi zeptáte, co se v Lužánkách za ta léta změnilo, bez váhání odpoví, že především rodiče, kteří do Lužánek své děti vodí. Nadi přibyla i administrativa, která ji obírá o čas, který by jinak mohla věnovat svým výtvarným koníčkům, především kresbě a písmu.

Výtvarnou činnost ve svém volném čase tedy momentálně trošku potlačila a věnuje se především sportu, zejména kvůli duševní relaxaci. Velikou vášní křehké Nadi je především orientační běh, který závodně provozuje již několik let.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

 • vystoupení v TV (beseda, rozhovor…)
 • rozhovor v rádiích
 • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”