Mirek Obrátil

		        

miroslav_obratil-portret

“Odchovanec Lužánek učí média jako propojená umění”

Aktivity v Lužánkách

  • Kroužky – fotokroužek, filmový kroužek
  • výukové programy – Mediální výchova (rádio, noviny, public relations, reklama)
  • odborná a technická pomoc v nahrávacím studiu začínajícím kapelám i profesionálním muzikantům

Kontakt: mirek.lavka@luzanky.cz, tel. 541 219 410

>

Já a Lužánky

Mirek vstoupil do Lužánek jako člen tehdejšího Pirka a už je neopustil. Naopak, postupem času tady rozvinul všechny svoje talenty a záliby a propojil je do kurzů, které jsou schopné zaujmout i dnešní roztěkané a nestálé dospívající. K lektorství se dostal přes brannou výchovu a zájem o muziku. Podílel se na vzniknu nahrávacího studia, ve kterém po revoluci natáčelo mnoho mladých hudebníků. A z této aktivity vznikl první dramatický kroužek. A od něj už k přerodu do kroužku filmového nebylo daleko. “Problém divadelního kroužku je ten, že se celý půlrok nacvičuje divadelní představení a to se odehraje dvakrát. A já jsem vždycky chtěl, ať nám zůstane něco na památku. A když jsme to začali natáčet, tak jsem zjistil, že pro děti je práce na tom natáčení zajímavější než hraní samotné,” říká sám lektor.

Metodický přístup

Mirek klade důraz především na filmové řemeslo. A proto se mu daří zaujmout děti a dospívající i přes rapidní rozvoj techniky a posun zájmů a žánrů. Na řemeslný postup tvorby filmu totiž nehraje roli ani to, že účastníky fascinují gangsterky a horory, ani to, že trh krom profesionálního vybavení zaplavila vlna amatérských plně automatických filmovacích hraček. To je pouze technický problém. Mirek děti učí, co je detail, celek a polocelek, že film má nějakou složku uměleckou a hudební. Učí je o významu scénáře a o tom, jakou hraje roli v kvalitě filmového příběhu. Řeší jestli a jak stříhat přes osu. Snaží se je naučit dynamiku filmu. Dramaturgie námětů si pak přinášejí sami.

Všechny Mirkovy aktivity jsou sice umělecké, ale zároveň jsou propojené s prací s dětmi. Lávka představuje co do kvality filmového kroužku jedinečné zařízení na národní úrovni. Existuje spousta umělců, kteří pořádají kurzy a časem od nich upustí. Většinou se realizují umělecky sami, jdou po svém osobním růstu. “U nás je to hlavně o tom růstu těch dětí, ne našem,” dodává Mirek Obrátil

Proč ke mně?

Protože do filmového kroužku se může přidat opravdu každý, kdo má rád tvůrčí činnost. Není to masová zábava v jednom stylu. Každý může dělat různé věci a všechno se to spojuje. Každá práce je důležitá a všichni tvoří tým.

Mirek má zkušenosti s dramatickou výchovou a dokáže tím děti dobře motivovat. To se ve filmovém kroužku hodně hodí, to každý nedovede.

Filmařský kroužek je navíc jedinečná možnost zjistit, zda náhlé poblouznění vaší ratolesti do filmování není pouhým rozmarem. Filmařská technika je drahá, rodiče ji nemohou pořídit každému dítěti, které ji chce. Když projdou první zkušenosti u Mirka Obrátila, osahají si řemeslo v celém základním rozsahu. Když je to po půl roce přestane bavit, je jasno, když ne, mohou se rodiče těšit na to, že jim třeba doma roste nový Forman 🙂

A NĚCO NAVÍC…

Mirek Obrátil v sobě spojuje vášeň hned pro několik uměleckých oborů. Zájem pro hudbu spojuje s uměním fotografie, dramatickým projevem a filmem. Spolu se zájmem o techniku tvoří kompletní profil mediálního odborníka – praktika. Nabízí tak pestré spektrum návštěvníkům kroužku, které přiláká touha naučit se filmovat jako opravdoví filmaři. “Film je integrace všech možných činností, tu svoji oblíbenou činnost si v něm najde každý,” popisuje. Ve svém kroužku propojí zájmy dětí, které rády kreslí, píší scénáře, hrají, natáčejí. Najdou si tam práci ti, kdo chtějí dělat zvukaře, ale taky maskérky, kostymérky a skriptky.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

  • vystoupení v TV (beseda, rozhovor…)
  • rozhovor v rádiích
  • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”