Milan “Mikin” Appel

		        

profilové foto Mikin_a smallAktivity v Lužánkách

  • turistický oddíl
  • ředitel SVČ Lužánky

Kontakt: mikin@luzanky.cz, tel. 602 826 473

Já a Lužánky

Mikin začínal rovnou na pozici ředitele a Lužánky vede již 23 let, tedy téměř polovinu doby, po kterou existují. Přestože náplň ředitele Lužánek je velmi pestrá, jedná se také o velkou zodpovědnost a jak sám říká: „Zodpovídám za všechno co se tady stane, i když to někdy nemůžu ovlivnit.“ SVČ Lužánky vnímá jako „laboratoř nových věcí a myšlenek.“

Mikin, odchovaný skautským oddílem, má však také bohaté zkušenosti s vedením turistického oddílu, který založil před 42 lety. Přestože jej už dnes nevede a vedení předal před pár lety svým odchovancům, stále se v turistickém oddíle aktivně angažuje, jezdí s ním na výpravy, akce a tábory a pomáhá s jejich organizací. Pokračuje tak ve své zálibě, kterou má již od dětství.

Metodický přístup

Mikinův ideál toho, jak by měl turistický oddíl vypadat, je velká venkovská rodina. Ve vesnických rodinách spolu kdysi různě staré děti vyrůstaly, hrály si, starší se staraly o ty mladší, zodpovídaly za ně a předávaly jim zkušenosti. V oddíle je to podobně. Oddíl má pět smíšených družin. Starší a zkušenější děti učí mladší a méně zkušené tábornickým dovednostem, učí je skromnosti a velkorysosti, spolupráci. Vlastně je učí žít, protože všechny nové dovednosti a vlastnosti, které si děti odnesou, jsou pro život velmi důležité. A to je také základní, podle Mikina nesmrtelná, myšlenka, na které oddíl stojí.

Proč ke mně?

Protože dítě se naučí žít a přijímat život takový, jaký je. Naučí se vzorce chování, které odkouká od starších, naučí se spolupracovat, přijímat vítězství i prohru. To, že děti zažijí spoustu dobrodružství a neuvěřitelných zážitků, je samozřejmě také součást oddílového života. Tím nejdůležitějším ale je, že děti jsou díky turistickému oddílu připraveny na život.

Mikin

A NĚCO NAVÍC…

Mikinovou životní cestou je hledání: „Úplně nejzákladnější věc totiž je, že člověk není nikdy hotový. Když přestaneš hledat, tak přichází smrt. Když přestaneš hledat, tak už nic nepřinášíš, tak umíráš, i když žiješ.“ Na myšlence neustálého hledání se snaží stavět jak samotné „trvale učící se“ Lužánky a turistický oddíl, tak celý svůj život. Kromě hledání pokladů, geocachingu, rád objevuje nové země, učí se novým věcem a všude kolem sebe hledá inspiraci.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

  • vystoupení v TV (beseda, rozhovor)
  • rozhovor v rádiích
  • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”