Marie Čápová

		        

“Naše rodina propadla folklóru a je to krásný”

Aktivity v Lužánkách

  • zakladatelka a vedoucí dětského folklorního souboru Javorníček

Já a Lužánky

Zakladatelka a vedoucí Javorníčku Marie Čápová folklorem žije už celých 55 let a trpělivě se dělí o folklorní bohatství s dalšími generacemi.

V roce 1958 založila Marie Čápová spolu s manželem Josefem Čápem folklorní soubor Vlaječka, dětskou odnož folklorního souboru Vlajka mládí. Vlaječka se v roce 1969 přejmenovala na Javorníček. Členů souboru postupně přibývalo, malí tanečníci odrůstali a mladí členové souboru se začali sami zapojovat do vedení. Čas plynul a Javorníček se rozrostl v jeden z největších folklorních souborů v České republice.

Již od samého počátku nacvičoval Javorníček v Domě pionýrů, dnes je soubor neziskovou organizací při SVČ Lužánky Brno.

Metodický přístup

Za 55 let své existence odchoval Javorníček mnoho dětí, dnes už manželských párů, dědečků a babiček, kteří do Javorníčku vodí zase své děti a vnuky. Dnes má Javorníček zhruba 250 dětí od čtyř do osmnácti let rozdělených do několika kategorií a do zpěvu i do tance jim hrají hned tři muziky.

Manželé Čápovi se vždy snažili nejen naučit děti tancovat a zpívat, ale kladli důraz i na zásady dobrého chování. Svoje “děcka” si tak vychovali k obrazu svému a jsou hrdí na to, že za celých 55 let existence s nimi neměli jediný výchovný problém.

Proč ke mně?

Děti se v Javorníčku naučí tančit a zpívat a stanou se součástí skvělého kolektivu, jedné velké “rodiny”. Od malička se také začnou seznamovat s tradicemi Valašského regionu, budou si opečovávat svůj kroj, naučí se krásné písně a navštíví spoustu zajímavých míst ať už na Valašsku, či ve světě.

A NĚCO NAVÍC…

Kromě Marie Čápové a jejího manžela se do fungování Javorníčku zapojili i oba jejich synové, jeden z nich dokonce dodnes vede celou jednu kategorii. Javorníček navštěvují také jejich vnuci a jak k tomu Marie Čápová s úsměvem dodává: „Naše rodina propadla folklóru a je to krásný.“

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

  • vystoupení v TV (beseda, rozhovor, …)
  • rozhovor v rádiích
  • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”