Marcela Zajíčková

		    

Aktivity v Lužánkách

 • chovatelské kroužky pro děti
 • výukové programy o zvířatech
 • ekologické programy
 • příměstské chovatelské tábory
 • semináře

Kontakt: zajickova@luzanky.cz, tel. 731 528 934

Já a Lužánky

Marcela Zajíčková je díky svému jménu předurčena k práci se zvířaty již od narození. Vystudovala zootechniku na vysoké škole zemědělské, do Lužánek na přírodovědné oddělení nastoupila v roce 1996 a nyní jej vede. Ve své práci se snaží především prohlubovat vztah dětí ke zvířatům. Dětem se snaží ukázat, že zvířata mají své potřeby stejně jako lidé, a že umí vnímat i cítit. Marcela je zastánkyní pozitivního přístupu ke zvířatům, dodává, že „zvířata podceňujeme, respektive člověk přeceňuje sám sebe“. Podle ní se toho musíme v komunikaci se zvířaty ještě hodně naučit.

Metodický přístup

Přírodovědný kroužek je kroužek spíše pracovní, Marcele jde především o to, aby si děti práci se zvířaty vyzkoušely. Děti přijdou a musí se o zvířátka nejprve postarat, pak následuje hra nebo povídání, a na závěr si děti mohou zvířátka za odměnu pochovat. Marcela chce, aby si děti uvědomily, že zvířátko není jen na mazlení, ale zároveň je to i velká zodpovědnost. Také se snaží, aby na přírodovědném oddělení byli takoví zvířecí zástupci, které pak mohou děti mít i doma. Tak se totiž rovnou naučí, co je pro konkrétní zvířátko potřeba, a jak má starost o něj vypadat.

Příchozími mohou být například děti, jejichž rodiče doma žádné zvířátko nechtějí, či z důvodu alergie ani nemohou. Děti se v kroužku zrealizují a svůj vztah ke zvířatům ještě víc prohloubí. Do kroužků ale chodí také děti, které přestože doma mají zvěřinec, je jim to stále málo. A další, kteří si o své zálibě a lásce ke zvířatům potřebují popovídat. Díky své dlouholeté praxi a vzdělání umí Marcela na zvídavé dětské dotazy s přehledem odpovědět.

Proč ke mně?

Protože přírodovědný kroužek je jedinečnou příležitostí seznámit se se širokou škálou živočichů, od plazů až po savce. Dítě má v kroužku kamarády, se kterými si může navzájem vyměňovat své zkušenosti a postřehy ze zvířecí říše, což je velice důležité. A také protože kroužek pomáhá tomu, aby lidé lépe porozuměli zvířatům a jejich potřebám.

A NĚCO NAVÍC…

Člověka ani nepřekvapí, že se Marcela Zajíčková ve svém volném čase věnuje zvířatům. Jejím velkým koníčkem je totiž dostihový sport, a když přijde domů, čekají na ni milovaní pejsci. A vize do budoucna? Teď má přírodovědné oddělení dva nové přírůstky, kozy. V plánu je dlouhodobě jakýsi “babiččin dvoreček” a Marcela napjatě čeká, jak se kozám na zahradě v Lužánkách bude líbit. Pokud se jim Lužánky zalíbí, pořídí jim další kamarády.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

 • vystoupení v TV (beseda, rozhovor, …)
 • rozhovor v rádiích
 • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”