Jovan Jovanovski

		    

jovan-jovanovskij-portret

Aktivity v Lužánkách

 • zakladatel a vedoucí Cirkusu Le Grando
 • vedoucí externích cirkusových kroužků na školách
 • pořadatel příměstských i výjezdových táborů, cirkusových workshopů a akcí
 • mezinárodní spolupráce na programech Cirkus Culture 4 Europe, Circ´change, na školícím kurzu Cirkus 4 EUth
 • vystoupení na českých i zahraničních festivalech, městských slavnostech, ve školách

Kontakt: jovan@luzanky.cz, tel. 604 847 114

Já a Lužánky

Jovan vystudoval obor Dramatická výchova na JAMU a v Lužánkách začal těsně po studiích jako vedoucí nízkoprahového klubu a divadelního souboru. Již v průběhu studia Jovana bavily různé pouliční dovednosti, kejkle a cirkusové hrátky a poté, co našel skupinu lidí s podobnými zájmy, rozhodl se s nimi založit cirkus.

Cirkus Le Grando, patřící pod lužánecké pracoviště Legato, se zaměřuje především na realizaci cirkusových kroužků pro děti a dospělé, cirkusové příměstské a letní tábory. Kromě toho však také spolupracuje se světovými cirkusovými soubory a jezdí na akce po celé České republice i do zahraničí. Cirkus Le Grando je součástí tzv. nového cirkusu, založeného pouze na výkonech artistů.

Metodický přístup

Cirkus Le Grando se ve svých počátcích inspiroval v Německu, konkrétně ve Stuttgartu. Tam Jovan se svými kolegy nejdříve odjel, aby absolvoval cirkusová školení, zdokonalil se v jednotlivých disciplínách, a hlavně aby se přiblížil cirkusové pedagogice. Cirkusová pedagogika je založena především na překonávání sama sebe a Jovan o ní říká: „Dennodenně se lidi kolem mě stávají lepšími, protože si sami hledají podněty, můžou tomu věnovat víc času … jakmile se člověk naučí základ, tak má touhu a chuť se pořád zdokonalovat, protože vidí, že si laťky může klást různě vysoko. To oni pracují sami na sobě, my předáme jen základy a zároveň pomáháme s metodikou.“

Kromě překonávání vlastních hranic je nutnou součástí i skupinová spolupráce, která je důležitá při cirkusových představeních. Člověk tedy, byť se to na první pohled nezdá, není v manéži jen sám za sebe, je součástí týmu a celého programu.

Proč ke mně?

Protože cirkus je především legrace! Také protože cirkus snoubí pohybovou výchovu, vytváří kladný vztah k tělu, ale zároveň rozvíjí i herecké a sebeprezentační dovednosti. A umět se dobře prezentovat, to je docela praktická dovednost.

A NĚCO NAVÍC…

Cirkus je Jovanova vášeň a jak sám říká, trošku i droga. To, jakým zapáleným odborníkem přes cirkus Jovan skutečně je, dokazuje kromě jiného i to, že reprezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v čínské Šanghaji.

NABÍZÍM TYTO MEDIÁLNÍ VÝSTUPY

 • vystoupení v TV (beseda, rozhovor…)
 • rozhovor v rádiích
 • rozhovor pro tisk, vlastní autorské články, poradenský sloupek

 

« zpět na “naši odborníci”