Fotogalerie 2016

		        

17. 12. Vánoční domeček

17. 12. Vánoční domeček

Vůně perníčků, živá hudba, pouštění světýlek. Při vstupu na pracoviště Lidická měli návštěvníci v poslední předvánoční sobotu pocit, jakoby se zastavil čas. Zapomněli na všechny povinnosti a nechali se unášet jedinečnou atmosférou tradiční prosincové akce. Kromě 16 rukodělných dílen si mohli všichni vyzkoušet vánoční zvyky, podívat se na výstavu papírových betlémů, či se zaposlouchat do vánočních koled. Pro nejmenší byl v sále připraven program „12 měsíců k vánocům“. V dobročinném vánočním obchůdku rukodělných výrobků dětí a dospělých ze SVČ Lužánky se vybralo více než 20 000 Kč, které poputují na nový invalidní vozíček pro Simonku Srnskou.

18 Fotek

15. 12. Vánoční Lyska

15. 12. Vánoční Lyska

Pracoviště Lyska zakončilo adventní čas tvořivými dílnami s vánoční atmosférou. Na své si přišli všichni, kteří rádi tvoří a mlsají čerstvě upečené dobroty.

6 Fotek

4. 12. Čertovské dovádění na Lánech

4. 12. Čertovské dovádění na Lánech

Na této tradiční akci na pracovišti Lány si děti zařádily, zacvičily a pohrály s hodnými čerty. Nechyběla ani výtvarná dílna a čertíky. Nakonec samozřejmě přišel za dětmi i Mikuláš s andělem.

6 Fotek

4. 12. Mikuláš na Louce

4. 12. Mikuláš na Louce

Na pracovišti Louka čekal na děti Mikuláš, čert i anděl. Spolu si zahráli hry, zařádili, vyráběli anděly a nakonec byla přichystána mikulášská nadílka.

12 Fotek

27.11., 4.12., 11.12. a 18.12. Adventní neděle na Lesné

27.11., 4.12., 11.12. a 18.12. Adventní neděle na Lesné

Pracoviště Lesná nachystalo čtyři adventní neděle, každou jinak zaměřenou – tvořivou, mikulášskou, divadelní a hudební a nejen tátovskou neděli. Na Tvořivé neděli čekalo příchozí malování na keramické nádoby, adventní vazby a další tvořivé aktivity pro malé i velké. K odnesení domů bylo i betlémské světlo. Mikulášská neděle byla plná společného zpívaní a tančení. Nechyběla mikulášská nadílka ani čertovské hrátky. Na Divadelní a hudební neděli čekalo na všechny divadelní představení Betlém aneb Putování za hvězdou a na zahradě zpívání koled s muzikanty. Adventní neděle na Lesné zakončila Nejen tátovská neděle s atmosférou vánočního jarmarku, kovářskou dílnou, deskovými hrami a rukodělkami.

18 Fotek

11. 11. Martinské uspávání zahrady

11. 11. Martinské uspávání zahrady

Kdo se vydal na Martinské uspávání zahrady pracoviště Linka, mohl si vyrobit lampion a vydat se na světélkovou cestu se zastaveními. Nechyběl ani oheň s opékáním, pečené brambory, horký mošt a na závěr čekala na všechny fireshow Marka Jelena.

6 Fotek

11. 11. S lampionky za vílou Maceškou

11. 11. S lampionky za vílou Maceškou

Tradiční putování s lampiony připravilo pracoviště Louka. Ve výtvarné dílně si děti vyrobily lampiony, se kterými se vydaly do tmy na pohádkovou trasu za vílou Maceškou.

6 Fotek

6. 11. Světýlka

6. 11. Světýlka

Pracoviště Lata pozvalo letos děti i dospělé do Wilsonova lesa na tradiční podvečerní putování s lampiony, tentokrát na motivy pohádky Dvanáct měsíčků.

6 Fotek

6. 11. Lampionový průvod s ohňostrojem

6. 11. Lampionový průvod s ohňostrojem

Letos se konal jubilejní desátý ročník tradičního lampionového průvodu Bohunicemi pod taktovkou pracoviště Lány. Akce začala podzimní pohádkou o skřítcích pro děti a pokračovala lampionovým průvodem. Závěrečný vydařený ohňostroj zhlédlo přes 350 účastníků.

6 Fotek

19.10. Léto a dým

19.10. Léto a dým

Již po sedmnácté pozvalo pracoviště Legato všechny na tak trochu jiný lampioňák v Kohoutovicích - průvodové pouliční divadlo. Průvod, ve kterém místní občané nesou svíčky, lampiony a pochodně, je symbolickým rozloučením s létem a předání vlády zimě. Na třech zastaveních mohli diváci obdivovat dovednosti mladých lidí z Cirkusu LeGrando. K vidění bylo celé široké spektrum prvků nového cirkusu: alegorické postavy na chůdách, trapézová akrobacie, pyroefekty, bubnování, jednokolky. Akce byla zakončena fireshow s malým ohňostrojem.

18 Fotek

1.10. DRACI NAD ŽABINAMI

1.10. DRACI NAD ŽABINAMI

Pracoviště Lata ve spolupráci s MČ Brno-Žabovřesky připravilo pro rodiny s dětmi od dvou let dračí odpoledne motivované draky mnoha tváří. Na děti i rodiče čekala dračí stezka s úkoly, divadlo, zpívání i volné pouštění draků.

6 Fotek

17. 6. Lužánky nás (prostě) baví

17. 6. Lužánky nás (prostě) baví

Páteční pohodové odpoledne v prostorách lužáneckého parku. Pracovníci z Lidické, Laty a Legata připravili celkem 25 různých stanovišť, na kterých si návštěvníci vyzkoušeli například dílnu malého kutila, ochutnali čerstvě pečený chleba, nabatikovali si šátky anebo si poleželi v klubu Veget u popcornu a točené limonády. Celá akce byla doprovázená sluncem a pohodovou atmosférou, kterou si vychutnalo spolu s pořadateli přibližně 500 návštěvníků.

18 Fotek

11. 6. Mezi panely 2016

11. 6. Mezi panely 2016

Na pracovišti Labyrint se konal již šestnáctý ročník divadelního festivalu Mezi panely, který je určen jak pro malé děti, tak pro náctiletou mládež. Tento rok ukázaly svá představení děti ze zájmových kroužků z Labyrintu, ale i soubory „přespolní“. Dopoledne patřilo nejmladším dětem a bylo ukončeno loutkovým představením. Odpoledne pak patřilo mládeži a dospělým. Po celý den byly mezi jednotlivými představeními otevřeny jednoduché výtvarné dílny.

6 Fotek

10. - 11. 6. FREŠ MANÉŽ

10. - 11. 6. FREŠ MANÉŽ

Lužánecké pracoviště Legato uspořádalo mezinárodní cirkusový festival, jehož účastníky nejsou profesionální a špičkové soubory a artisté, ale především mladí cirkusáci a cirkusačky, kteří přičichli k cirkusovým disciplínám ve svém volném čase a beznadějně jim propadli. FrešManéž se stala čtyřdenním prostorem pro setkání mladých (začínajících) cirkusáků, cirkusaček i jejich trenérů a pedagogů z ČR a okolí, jehož cílem bylo sdílení a předávání cirkusových dovedností, zkušeností a zážitků, a to prostřednictvím různorodých společných aktivit (workshopů, tréninků, her...). Součástí festivalu byl také doprovodný program pro veřejnost, ve kterém se, kromě účastníků, představilo i několik profesionálních souborů.

12 Fotek

4. a. 5. 6. Dny čaje a keramiky

4. a. 5. 6. Dny čaje a keramiky

Tradiční setkání milovníků keramiky, čaje, čajového umění a tradice proběhlo letos na pracovišti Lidická již po dvanácté. Kromě ochutnávky kvalitních čajů, ukázky čajového obřadu, hudby, vystoupení orientálních tanečnic, ukázky relaxačního a bojového umění, výpalu keramiky technikou raku, výstavy bonsají a ukázky aranžování ikebany čekala na příchozí i možnost vytvořit si vlastní kokedamu.

24 Fotek

4. 6. Kouzelné Vinohrady

4. 6. Kouzelné Vinohrady

Den dětí v Akátkách na Vinohradech, který organizovalo pracoviště Louka, se letos nesl v duchu cizokrajných zvířat. Děti si upekly vlastní hady na grilu, zastřílely si z flusačky, vyzkoušely si, jak se hasí požár u hasičů nebo si změřily kapacitu svých plic. Všichni účastníci byli houževnatí, neboť vydrželi i malý déšť.

18 Fotek

29. 5. Den žonglování v Brně

29. 5. Den žonglování v Brně

Na pracovišti Legato v Kohoutovicích se již tradičně konal čtrnáctý ročník svátku žonglérů, který pořádá cirkus LeGrando. Letos se začalo intenzívními workshopy pro předem přihlášené, ale pak už následoval klasický juggling jam, okořeněný inovativními LeGráckami, jako například volley club, soutěže či open stage.

12 Fotek

20. 5. ART park

20. 5. ART park

V parku Lužánky se diváci prošli s průvodcem v masce Pierota snovou a poeticky ztvárněnou trasou v parku, která byla protkaná výtvarnými artefakty, umístěnými na zemi, na lavičkách, mezi stromy... Cestou je navíc čekalo 5 zastavení s tancem, pohybem a živou muzikou. Akci připravilo pracoviště Lidická.

12 Fotek

15. 5. Relaxační den v Lužánkách s asijskou inspirací

15. 5.  Relaxační den v Lužánkách s asijskou inspirací

Pracoviště Lidická se na celou neděli proměnilo v prostor plný tvořivé a klidné pohybové relaxace. Na dospělé i děti čekaly nejrůznější tvořivé workshopy – čínská malba tuší, japonská batika šibori, výroba čakrových náramků z přírodních kamenů i vegetariánské vaření. Milovníci pohybu se mohli věnovat józe, kruhovým tancům, omlazujícímu cvičení čínských císařů, pilates nebo relaxačnímu tanci.

18 Fotek

30. 4. DAFFF

30. 4. DAFFF

V sobotu 30. dubna se na pracovišti Lidická konala prodejní výstava mladého designu Design Art Food Fashion Flowers. Mohli jste obdivovat originální šperky, módu a módní doplňky, keramiku a porcelán i květiny. Ochutnat jste mohli nejrůznější delikatesy - od raw až po španělskou kuchyni. V provozu byla i naše kavárna L caffe s výbornou kávou. Nechyběla ani výuka swingu a taneční dílna pro děti. Vyzkoušet jste si mohli i výrobu kokedamy nebo se nechat ostříhat v kadeřnickém koutku. K pohodě hráli Gipsy Swing Quartet. Akce byla zakončená v 19.00 hodin jazzovým koncertem Vilém Spilka Quartet.

18 Fotek

29. 4. Flashmob

29. 4. Flashmob

Roztančili jsme Svoboďák! K Mezinárodnímu dni tance se v pátek 29. 4. na náměstí Svobody roztančil první lužánecký Flashmob – sto dětských i dospělých tanečníků z Lužánek.

12 Fotek

28. 4. Bohunické kolečko

28. 4. Bohunické kolečko

Pod taktovkou pracoviště Lány provětrali všichni závodníci svá kola, koloběžky, odrážedla, brusle… Soutěžilo se v různých věkových kategoriích nejen v rychlosti, ale také v jízdě zručnosti a nechybělo ani vyhlášení vítěze o nejlépe nazdobené kolo „Miss kolo“. Byla to jízda!

18 Fotek

28. 4. Čarodějnice na Lánech

28. 4.  Čarodějnice na Lánech

Pracoviště Lány uspořádalo již tradiční akci s čarodějnou tématikou. Na děti čekaly hry, soutěže, tvoření i jiné dovádění. V pozdním odpoledni byla na ohni upálena čarodějnice a pak už se vesele opékaly špekáčky a zpívaly písničky.

12 Fotek

27. 4. Čarodějnice na Lince

27. 4.  Čarodějnice na Lince

Pracoviště Linka svolalo všechny ježibaby, ježidědky a ježiděcka v jejich oblíbených čarodějnických či ježibabích oblečcích. Živo bylo v čarodějnických dílničkách i ježibabí převlékárně. Nechyběli ani hadi a pavouci. Zájemci si mohli pomalovat obličej s Ildiko. A na závěr opékání špekáčků.

6 Fotek

25. 4. Zalátané čarodějnice

25. 4.  Zalátané čarodějnice

Zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi na zahradě Waldorfské školy připravilo pracoviště Lata. Příchozí se setkali s čarodějnicemi z českých pohádek, děti plnily drobné úkoly pod dohledem Kanimůry, Perníkové babky, Malé čarodějnice a dalších čarodějek. Na závěr nechyběl oheň s opékáním špekáčků.

6 Fotek

22. 4. Den Země

22. 4.  Den Země

Pracoviště Linka přichystalo k příležitosti Dne Země hravé odpoledne pro děti i rodiče s dětmi s mnoha hrami, s tvořením a nápady z odpadových a přírodních materiálů, bylinkařením, pečením dalamánků a také se spoustou živých zvířátek.

12 Fotek

2. 4. Swingový ples

2. 4. Swingový ples

Plesovou sezónu na pracovišti Lidická zakončil tradiční swingový ples, který potěšil všechny milovnice a milovníky hudby i módy 20. a 30. let. Nejkouzelnější melodie z doby, kdy světem vládl swing, hrál především ku tanci až do vyčerpání repertoiru a tanečníků největší moravský big band JAZZ ARCHIV BRNO.

6 Fotek

24.3. Velikonoční domeček

24.3. Velikonoční domeček

Velikonoční domeček na Lidické se letos otevřel ve čtvrtek 24. března a přišlo se sem podívat přes 500 lidí. Mohli si projít 14 rukodělných dílen, uplést mrskačku, potěšit se s kuřátky a králíčky, projít si šest zastavení k Velikonocům nebo si dát kávičku v naší kavárně. Součástí Velikonočního domečku bylo i vynášení Moreny. Za doprovodu písničky a štěrchaček jsme ji nesli parkem na terasu, kde jsme ji spálili a doufáme, že jsme tím přivolali jaro. I když domeček praskal ve švech, pro každého se zde něco našlo a krásně jsme si Zelený čtvrtek užili.

12 Fotek

22. 3. Velikonoce na Lysce

22. 3. Velikonoce na Lysce

Pracoviště Lyska připravilo otevřené jarní dílny s několika tvořivými stanovišti. Na své si přišli všichni, kteří rádi tvoří a mlsají čerstvě upečené dobroty.

6 Fotek

13. 3. Jaro na Lesné

13. 3. Jaro na Lesné

Druhou březnovou neděli se na pracovišti Lesná vítalo jaro. Na příchozí čekaly nejrůznější velikonoční dílny – pletení pomlázky, výroba bezové píšťalky, malování vajíček, jarní dekorace… Odvážní mohli skočit do jara z výšky nebo podle tradice přivítat jaro spálením Mařeny. Nechyběla ani živá kuřátka, králíčci a ovečky, staročeské hry s kuličkami nebo třeba i malování na obličej.

12 Fotek

11. 3. Brněnský Antioskar

11. 3. Brněnský Antioskar

Patnáctý ročník populární přehlídky ztřeštěných amatérských filmů na pracovišti Legato nabídl nekoukatelné filmy, které vznikly původně jen proto, aby se pobavili sami tvůrci. Filmy byly oceněny „odpornou“ porotou složenou ponejvíce ze studentů filmové vědy, filmových nadšenců a filmových kritiků v kategoriích Nejulítlejší film, Nejlepší umělecký záměr a Cena diváka.

6 Fotek

29. 2. - 5. 3. Jarní prázdniny na Lidické

29. 2. - 5. 3. Jarní prázdniny na Lidické

Pracoviště Lidická nabídlo o jarních prázdninách brněnské veřejnosti jednu pobytovou akci Zeměpisné Společnosti „Po cestách vlasti“ a osm příměstských táborů nejrůznějšího zaměření.

18 Fotek

27. 2 . - 5. 3. Sedm divů světa

27. 2 . - 5. 3. Sedm divů světa

Děti školního věku se s pracovištěm Louka vypravily do přírody chřibských lesů nedaleko Buchlovic, kde je čekala celotáborová hra „Sedm divů světa“, výlety, deskové hry, luštění šifer, sportovní soutěže i výtvarné aktivity.

12 Fotek

27. 2. - 5. 3. Záhada na Kačence

27. 2. - 5. 3. Záhada na Kačence

Pracoviště Louka připravilo pořádně zašmoulenou pobytovou akci pro rodiče s dětmi v Deštném v Orlických horách. Programem všechny provázela celá Šmoulí rodina. Sněhu bylo dostatek, děti i dospělí si užili nejen lyžování a ježdění na snowboardech, ale i společné hry, zimní radovánky a výtvarné aktivity.

12 Fotek

19.2. Maceškový karneval

19.2. Maceškový karneval

Tradiční karneval pro předškolní děti na pracovišti Lata pod taktovkou Miniškolek Maceška a Skládanka proběhl letos pod názvem Cirkus de Lata. Děti si vyzkoušeli cirkusové atrakce, zašpásovali s klauny, zatančily si a také se podívaly na pohádku Divadla Kufr.

12 Fotek

14. 2. Námořnický karneval

14. 2. Námořnický karneval

Pracoviště Lány uspořádalo pro děti z Klubíků a Macešek a pro jejich sourozence a kamarády Námořnický karneval. Všichni námořníci, piráti, mořské panny, princezny, rybičky a jiné bytosti si dosytosti zatančili, zadováděiy a zasoutěžili.

12 Fotek

13.2. Papírové království

13.2. Papírové království

Na pracovišti Lidická se uskutečnilo Papírové Království – výstava a soutěž papírových modelů. K vidění bylo 462 modelů, na které se přišlo podívat více jak 500 návštěvníků. Akce se zúčastnili vystavovatelé z ČR, Slovenska, Polska, Litvy a Estonska. Lužánky se mohou pochlubit krásnými výsledky: ocenění Papírový princ získal Martin Janeček, Klub centra papírových modelů Lužánky získal 10 zlatých, 11 stříbrných a 9 bronzových medailí a navíc i první místo v soutěži klubů.

18 Fotek

24.–31.1. Hory pro rodiče s dětmi

24.–31.1. Hory pro rodiče s dětmi

Týdenní pobyt v krásném Penzionu Pod Smrkem v Horní Lipové si užili všichni, kdo se tam vypravili s naším pracovištěm Lesná. Řádilo se na sněhu, při tanci v maskách, při soutěžích i hrách. Nechybělo ani výtvarné tvoření, písničky či malování na obličej. Zkrátka bezva akce na horách.

18 Fotek

23.1. Karneval na Louce

23.1. Karneval na Louce

Pracoviště Louka uspořádalo veselý maškarní rej s hudbou a tancem, plný her a soutěží pro předškolní děti. Nechyběla ani tombola. Všichni, kdo přišli, si užili spoustu legrace.

12 Fotek