Fotogalerie 2015

		        

20. 12. IV. Adventní neděle - Nejen tátovská

20. 12. IV. Adventní neděle - Nejen tátovská

Pracoviště Lesná nachystalo čtyři adventní neděle, každou jinak zaměřenou – tvořivou, mikulášskou, divadelní – hudební a nejen tátovskou. Příchozí okusili atmosféru vánočního jarmarku ovoněnou pochoutkami z pravé zabijačky a svařákem. Také vyzkoušeli kovářskou dílnu, zdobili perníčky, hráli deskové hry, vyráběli hračky ze dřeva a odvážní vyzkoušeli jízdu se psím spřežením.

6 Fotek

13. 12. III. Adventní neděle - divadelní a hudební

13. 12. III. Adventní neděle - divadelní a hudební

Pracoviště Lesná nachystalo čtyři adventní neděle, každou jinak zaměřenou – tvořivou, mikulášskou, divadelní – hudební a nejen tátovskou. Na Divadelní a hudební neděli na příchozí čekala interaktivní autorská divadelní inscenace „O holčičce Natálce a panu Netopejrovi“ s využitím anglického jazyka, hudby a pohybu. A po představení poslech živé vánoční hudby a zpívaní vánočních koled a melodií.

6 Fotek

6. 12. II. Adventní neděle – Mikulášská

6. 12.   II. Adventní neděle – Mikulášská

Pracoviště Lesná nachystalo čtyři adventní neděle, každou jinak zaměřenou – tvořivou, mikulášskou, divadelní – hudební a nejen tátovskou. Na Mikulášské neděli na rodiče s dětmi čekaly výtvarné dílničky, pohybové čertovské hrátky, tancování, balónkové čarování i nadílka od Mikuláše. Na zahradě vítala všechny živá zvířátka a betlém.

6 Fotek

20.11. I. Adventní neděle na Lesné - Tvořivá

20.11. I. Adventní neděle na Lesné - Tvořivá

Pracoviště Lesná nachystalo čtyři adventní neděle, každou jinak zaměřenou – tvořivou, mikulášskou, divadelní – hudební a nejen tátovskou. Na Tvořivé neděli na všechny příchozí čekalo malování na předem vytočené nádoby, tvorba textilního mazlíka, zkouška trpělivosti u výroby drobných šperků, lití olova a na zahradě potom betlém a Ježíškova pošta se zvoničkou.

6 Fotek

13.12. Stříbrné zvonění v Rubínku

13.12. Stříbrné zvonění v Rubínku

Pracoviště Lata ve spolupráci s městskou částí Brno Žabovřesky pozvalo všechny k zastavení v předvánočním shonu. Děti si vyzkoušely vánoční zvyky, v dílničkách si vyrobily vánoční ozdoby a přáníčka. V kulturním domě Rubín vystoupil folklorní soubor Slováček a divadelní soubor Baterka. Nechyběla ani výstava betlémů. Cestu mezi Makovského nám. a Rubínkem dětem zpestřilo pohádkové putování s úkoly. Na všechny příchozí čekala příjemná vánoční atmosféra.

12 Fotek

12.12. Vánoční domeček

12.12. Vánoční domeček

Vánoční domeček se letos otevřel 12. prosince na třetí adventní sobotu. Mohli jste si projít 17 rukodělných dílen, vyzkoušet si vánoční zvyky a podívat se na malou výstavu papírových betlémů. Ve velkém sále bylo nachystáno sedm zastavení s úkoly na motivy vánočního příběhu Děťátko se narodilo. Součástí Vánočního domečku byl i dobročinný bazérek rukodělných výrobků dětí a dospělých ze SVČ Lužánky. Výtěžek je určený na rehabilitační léčbu pro Vlastíka Štefka.

12 Fotek

6.12. Čertovské dovádění

6.12. Čertovské dovádění

Tradiční akce pracoviště Lány, na které si děti pořádně zařádily s hodnými čerty. Nechyběla ani tvořivá dílna, ze které si děti odnesly domů vydařené čertíky. A nakonec přišel i Mikuláš s andělem.

12 Fotek

5.12. Mikuláš na Louce

5.12. Mikuláš na Louce

Znova po roce přišel na pracoviště Louka Svatý Mikuláš. V andělské dílničce si děti vytvořily společně s rodiči Mikuláška a u čertíků si ďábelsky pohráli. Potom se společně pokusili přivolat Svatého Mikuláše. Třetí pokus volání se povedl a přišel mezi přítomné a za básničku nebo písničku děti dostaly balíček.

17 Fotek

19.11. D.A.F.F.F.

19.11. D.A.F.F.F.

19. listopadu se v Galerii Lužánky, na pracovišti Lidická, uskutečnila první prodejní přehlídka svěžího a mladého designu – D.A.F.F.F. – Design.Art.Food.Flower.Fashion.

18 Fotek

8.11. Světýlka

8.11. Světýlka

Lužánecké pracoviště Lata připravilo tradiční akci – Světýlka. Rozzářeným Wilsonovým lesem se procházeli s lampióny rodiče s dětmi, na které čekalo několik stanovišť s úkoly.

6 Fotek

8.11. MARTINSKÁ SLAVNOST

8.11. MARTINSKÁ SLAVNOST

V chladné, ale příjemné atmosféře nadcházející zimy se pod taktovkou pracoviště Lesná konala všemi očekávaná Martinská slavnost. Vstupenky na tuto akci byly již předem vyprodány a kdo tam byl, užil si společné zpívání u ohně, lampionový průvod v čele s Martinem na bílém koni, mlsání i ohňovou show i něco navíc.

12 Fotek

6.11. S Lampionky za vílou Maceškou

6.11. S Lampionky za vílou Maceškou

Lužánecké pracoviště Louka připravilo již tradiční lampionový průvod „S lampionky za vílou Maceškou“. Děti měly možnost si nejdříve ve výtvarné dílně vyrobit vlastní lampionek a potom projít potmě v lese trasu plnou pohádkových postav, splnit několik úkolů a zachránit tak vílu Macešku před loupežníky.

12 Fotek

5.11. Za bílým koněm

5.11. Za bílým koněm

Již 8. ročník lampiónového průvodu v čele se sv. Martinem na bílém koni uspořádalo pracoviště Lyska. Před průvodem si zájemci mohli vytvořit ve výtvarné dílně originální lampión a pak se již všichni vydali po Kamenném vrchu, aby přivítali zimu a přivolali sníh. Na konci průvodu čekalo ohnivé překvapení a drobné pohoštění.

12 Fotek

28.10.–1.11. Podzimky pro rodiče s dětmi

28.10.–1.11. Podzimky pro rodiče s dětmi

Galská vesnička odpočívala po boji s Římany, ale už ji čekalo další dobrodružství. Užili si ho děti i dospělí, když v krásném okolí přírodního parku Čeřínek plnili dvanáct úkolů pro Asterixe. Pobyt pro rodiny plný zážitků připravilo pracoviště Louka.

12 Fotek

21.10. Léto a dým

21.10. Léto a dým

Již po šestnácté se tradičním pouličním průvodovým divadlem v Kohoutovicích symbolicky rozloučili s létem stovky lidí s lampiony, čarodějové i jezdci na jednokolkách. Mladí lidé z Cirkusu LeGrando předvedli svoje dovednosti – mimo jiné jste mohli obdivovat trapézovou akrobacii, akrobacii na vertikálních lanech, ohnivé a světelné žonglování. Poslední tečku za létem i za celou akcí udělal ohňostroj před pracovištěm Legato.

18 Fotek

14.6. Den žonglování

14.6. Den žonglování

Třináctý ročník svátku žonglérů i nežonglérů se letos opět konal u nové Manéže SVČ Legato v brněnských Kohoutovicích. Mohli jste si vyzkoušet různé cirkusové disciplíny z nabídky a zapojit se do soutěže.

12 Fotek

13.–14.6. Dny čaje a keramiky

13.–14.6. Dny čaje a keramiky

Tradiční setkání milovníků keramiky, dobrého čaje a příjemné atmosféry proběhlo na pracovišti Lidická letos již po jedenácté. Návštěvníky potěšila ochutnávka kvalitních čajů, ukázky čajového obřadu, hudba, vystoupení orientálních tanečnic, ukázky relaxačního a bojového umění, výpal keramiky technikou raku, výstava bonsají a ukázky aranžování ikebany.

18 Fotek

13.6. Mezi panely

13.6. Mezi panely

Lužánecké pracoviště Labyrint již po patnácté uspořádalo malý kulturní festival, který potěšil více než 250 diváků různého stáří. Bylo představeno 14 jevištních vystoupení, z toho čtyři premiéry. Jako každý rok dopolední program patřil nejmenším, odpolední starším dětem a dospělým. V pauzách, mezi představeními, mohli diváci navštívit vernisáž mladých fotografů z kroužku DIGIFOTO DÍLNA či shlédnout krátké filmy mladých filmařů z kroužku VIDEODÍLNA. Bohužel festival předčasně ukončila prudká bouře, která znemožnila ohnivé vystoupení Spolku Poustevník, "Harlekýnův boj", na zahradě Labyrintu.

6 Fotek

12.–13.6. Freš Menéž

12.–13.6. Freš Menéž

Lužánecké pracoviště Legato uspořádalo první mezinárodní cirkusový festival v České Republice, jehož účastníky nejsou profesionální a špičkové soubory a artisté, ale především mladí cirkusáci a cirkusačky, kteří přičichli k cirkusovým disciplínám ve svém volném čase a beznadějně jim propadli. FrešManéž se stala čtyřdenním prostorem pro setkání mladých (začínajících) cirkusáků, cirkusaček i jejich trenérů a pedagogů z ČR a okolí, jehož cílem bylo sdílení a předávání cirkusových dovedností, zkušeností a zážitků, a to prostřednictvím různorodých společných aktivit (workshopů, tréninků, her,...). Součástí festivalu byl také doprovodný program pro veřejnost, ve kterém se, kromě účastníků, představilo i několik profesionálních souborů.

24 Fotek

6.6. Vesmírná akademie

6.6. Vesmírná akademie

V sobotu 6. června jste mohli v parku Lužánky navštívit zábavný den pro všechny milovníky vesmíru a jeho tajemství. Mohli jste řešit spoustu úkolů, zúčastnit se soutěží a navštívit vesmírná stanoviště. K vidění bylo i robotické vozítko, mobilní planetárium i robot Orpehus. Program byl zakončen velkou mezigalaktickou módní přehlídkou.

26 Fotek

30.5. Kouzelné Vinohrady

30.5. Kouzelné Vinohrady

Již tradičně v tento čas připravuje lužánecké pracoviště Louka pro malé i větší děti zábavné putování po Vinohradech. I tentokrát se Akátky proměnily v pohádkový les plný kouzelníků, čarodějnic a tajemných bytostí. Pro všechny děti, které prošly pohádkovým světem, byla připravena sladká odměna.

12 Fotek

26.5. Arteria

26.5. Arteria

Výstava na pracovišti Lyska. K vidění byly malby, grafické, fotografické a keramické práce mladých a začínajících umělců. Vernisáž byla doplněna bohatým doprovodným programem.

5 Fotek

15.5. Cirkus LeGrando slaví 10 let

15.5. Cirkus LeGrando slaví 10 let

Netradiční oslava malého jubilea proběhla na zahradě i v manéži na Legatu v pátek 15. května.

18 Fotek

11.5. TANCESSE – pohyblivá vernisáž

11.5. TANCESSE – pohyblivá vernisáž

V pondělí 11. 5. jste se mohli v ulicích středu Brna setkat s aktéry pouliční akce uvádějící začínající 7. ročník tanečního festivalu Tancesse, který uspořádalo pracoviště Lidická. Mimové nesli obrazy s taneční tematikou a putovali od lužáneckého parku, přes Moravské náměstí ulicí Českou

6 Fotek

27.4. Zalátané čarodejnice

27.4. Zalátané čarodejnice

Oděv přiměřený společenské události a doplňky jako koště, smeták nebo jiná zametací pomůcka, byl vyžadován při účasti na akci lužáneckého pracoviště Lata Zalátané čarodějnice. Na děti zde čekal moudrý havran, čarodějnická rada, čarobar, čarooheň a i kouzelnický domek Malé čarodějnice.

6 Fotek

24.4. Den Země na Lince

24.4. Den Země na Lince

Na lužáneckém pracovišti Linka připravili na oslavu Dne Země nejen pro děti opět tvořivé odpoledne. V prostředí přírodní zahrady si malí i velcí návštěvníci mohli upéct dalamánek, vyrobit chrastítko z přírodního materiálu či jedlou píšťalku, namíchat si vlastní bylinkovou směs, ochutnat čaje s vlastnoručně složeného papírového kelímku, připravit zdravou svačinku s použitím naklíčených semínek či zelených natí a mnoho dalšího. Na celou akci hrdě ze své výše pohlížela lama Nelča a ponice Vendulka.

18 Fotek

2.4. Velikonoční domeček

2.4. Velikonoční domeček

Velikonoční tvoření na Lidické je každoročně doprovázeno vynášením Moreny. Letos si děti mohly vyrobit tradiční i méně obvyklé dekorace v 17 dílničkách.

12 Fotek

29.3. Jaro na Lesné

29.3. Jaro na Lesné

Vajíčka, mrskačky, píšťalky, ptáčky, vlastní dekor na keramiku nádobu a velikonoční věnce jste si mohli vlastnoručně vyrobit poslední březnovou neděli na lužáneckém pracovišti Lesná.

6 Fotek

28.3. Swingový ples

28.3. Swingový ples

Poslední březnovou sobotu zahrál moravský big band Jazz Archiv k tanci i poslechu na tradičním swingovém plese na Lidické.

6 Fotek

21.03. Běh Lužánkami

21.03. Běh Lužánkami

Běh Lužánkami patří k nejvýznamnějším tradicím brněnského sportu a je druhým nejstarším během na Moravě. Koná se pravidelně každoročně od svého 1. ročníku v roce 1946. Závod žen je dlouhý 6,4km, hlavní závod mužů je na 8 kilometrů. V letošním jubilejním 70. ročníku v mužské kategorii doběhl první Hillary Kiptum Kimaiyo z Kenyi, v hlavním závodu žen se na prvním místě umístila Zita Kácser (Maďarsko). SVČ Lužánky tento závod neorganizuje, ale pracoviště na Lidické každoročně poskytuje závodu zázemí.

12 Fotek

6.3. Brněnský AntiOskar

6.3. Brněnský AntiOskar

V pátek 6. března pobavila návštěvníky Legata ojedinělá recesní akce Brněnský Antioskar – festival ztřeštěných amatérských filmů.

12 Fotek

23.–27.2. Jarní všehochuť

23.–27.2. Jarní všehochuť

Tento příměstský tábor mají v oblibě děti, které mají rády turistiku a objevování nových míst v Brně a okolí, různé hry a soutěžení.

12 Fotek

23.–27.2. Pozvání ke stolu

23.–27.2. Pozvání ke stolu

Příměstský tábor pro dívky nabízel 5 zastavení v různých zemích. Každý den navštívily jinou. Dozvěděly se tak něco málo o kultuře, řemeslu a kulinářských specialitách Itálie, Německa, Španělska, Francie a Rakouska. Samy si vyzkoušely charakteristické rukodělné techniky zemí a samy si uvařily a připravily charakteristické pokrmy místních kuchyní. Ve čtvrtek a pátek pekly chleba a bagety.

22 Fotek

23.–27.2. Jarní prázdniny se zvířátky a rostlinami

23.–27.2. Jarní prázdniny se zvířátky a rostlinami

Oddělení přírodovědy na pracovišti Lidická nabídlo dětem na jarní prázdniny dva přiměstské tábory – O zvířátkách za zvířátky a Papája aneb jarní potování za květinami.

24 Fotek

22.–28.2. Cirkus na horách

22.–28.2. Cirkus na horách

Sport, hry, tvoření, zábavu, lyžování nebo snowboarding si mohly děti prožít v Říčkách v Orlických horách.

12 Fotek

21.–28.2. Škola čar a kouzel

21.–28.2. Škola čar a kouzel

Pracoviště Louka připravilo i o jarních prázdninách pro rodiče s dětmi týden nejen plný čar a kouzel, ale i lyžování a společných her.

12 Fotek

14.–21.2. Zima na Kačence

14.–21.2. Zima na Kačence

Pracoviště Louka připravilo pobytovou akci pro rodiče s dětmi v Deštném v Orlických horách. Děti si užily nejen lyžování, ale i společných her a rukodělných činností.

18 Fotek

14.2. Papírové království

14.2. Papírové království

Letošní výstavy a soutěže papírových modelů na Lidické se zúčastnilo 180 soutěžících z České republiky, Polska, Slovenska a Litvy. Titul "papírový král" získal Mirosloav Medovčík a titul "papírový princ" získal Martin Janeček. Papíroví modeláři SVČ Lužánky se v pořadí klubů umístili na prvním místě. Na akci se přišlo podívat 600 návštěvníků.

18 Fotek

13.2. Žonglování na ledě

13.2. Žonglování na ledě

Bruslení a žonglování. Dvě zdánlivě nesouvisející sportovní aktivity se v pátek odpoledne spojily v jedinou disciplínu na kluzišti na Kraví hoře. Brněnský Cirkus LeGrando tam připravil originální žonglérskou akci. Zájemci s bruslemi na nohou si za slunečného a téměř jarního počasí mohli zdarma vyzkoušet slalom mezi kužely, žonglovat s diabolem, kruhy nebo míčky a zasoutěžit o ceny.

16 Fotek

7.2. Karneval na Louce

7.2. Karneval na Louce

V sobotu 7. února pořádalo pracoviště Louka zvířátkový Karneval. Protože počet zájemců o akci narůstá, konal se opět v sále bývalé jídelny. Děti v maskách se usadily a společně přivítaly ředitelku Žofku, která pořádá pro zvířátka oslavu. Celý program doprovázela hudba, tanec, hry a soutěže a také volba masky sympatie.

18 Fotek

10.1. Karneval na Lišce

10.1. Karneval na Lišce

Lužánecké pracoviště Liška připravilo na sobotu 10. 1. karneval v Sokolovně v Bílovicích. Na první pohled bylo jasné, že si děti daly na svém vzhledu záležet. Sešlo se rozmanité spektrum bytostí z pohádkové, zvířecí, i rostlinné říše a nechyběla např. ani trojice z pohádky Ledové království Elza, Anna a Olaf. Součástí bohatého programu byla i vystoupení dětí z kroužků.

18 Fotek